Güneş Koruyucu Ürünler İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yaz geliyor güneş kremleri hakkında bilgi edinmeye ne dersiniz?

Son yıllarda çoğu ürün SPF içerir hale geldi, hatta artık saç bakım ürünlerinde bile görür olduk, peki nedir bu SPF?

SPF Sun Protection Factor (Güneş Koruma Faktörü) demektir. Güneş kremleri SPF 2 den başlar, 50+ve üzeri olarak devam etmektedir. Çok özel ürünlerde SPF 110 ‘a kadar görülebilmektedir.  Peki bu rakamlar nedir, neyi ifade eder?

Bu konu ile ilgili çeşitli yorumlamalar vardır. Bu rakamlar birer kat sayıdır. Koruma faktörü kişiden kişiye değişir, aslında güneşte durma süresi olarak değerlendirilse de tam olarak öyle değildir. Bir kişi krem sürmeden yarım saat içerisinde kızarıyorsa, SPF 30 krem sürdüğünde bunun 30 katı kadar sürede kızarır. Anlamına gelir.

Birde güneş kremlerinin üzerinde UV-A ve UV-B yazar bunlara da şöyle bir açıklama getirebiliriz. Güneşin UV-A ışınları cilt kanseri riskinin artmasına, UV-B ışınları ise güneş yanıklarının nedenidir. Bu nedenle güneş kremi tercih ederken mutlaka hem UV-A hem de UV-B korumalı olmasına dikkat edin.

SPF 15 UVB ışınlarının yaklaşık %94’ünü, SPF 30 ise yaklaşık %97’sini önlemektedir. (SPF 45-50’lere çıktığımızda ise bu oran sadece %1-2 artarak %98’lere ulaşmaktadır.)

En yüksek SPF değeri en iyisi midir?

Aslında tam olarak böyle diyemeyiz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var; SPF 50’nin SPF 30’a göre zararlı ışınlardan koruma oranının sadece %1-%2 daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca SPF 50 sürüldüğü zaman insanda “çok yüksek oranda korunuyorum” şeklinde yanlış bir algı oluşabilir ve güneşten kaçmamız gerektiğini unutabiliriz.

Güneş kremleri kullanırken, özellikle suya dayanıklı güneş kremleri almanızı öneririz. Bu kremlerin suda koruma süresi genellikle 40-80 dakika arasındadır, bu nedenle mutlaka tazelemek gerekmektedir.

Güneşe çıkmadan yarım saat önce vücudunuzun açıkta kalan her yerine güneş kreminizi uygulayın, dışarıda ise ara ara tazelemeniz gerektiğini unutmayın! Bütün işi yapması için sadece güneş kreminize güvenmeyin, mümkün olduğunca gölge yerleri tercih edin, şapka, güneş gözlüğü takın.

Kış aylarında dahi, güneş kremi kullanmak veya SPF içerikli ürünler kullanmak cildinizi lekelerden ve kırışıklıklardan korur. Bunu sakın unutmayın. Kozmetik ürünlerinizi seçerken mutlaka buna dikkat edin.

 

admin

Bunları da Beğenebilirsin

No Comment

Leave your thought