Doğru Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Kadınlar makyaj malzemesi alırken genellikle öneriler ile hareket ederler, ancak ürünün kişiye uyumluluğu oldukça önemlidir. Kendi teninize uymayan bir fondöten yada pudra seçimi ile çok korkunç görüntüler ortaya çıkabilir, yada sizin kirpik tipinize uygun olmayan bir rimeli almak boşa yapılan bir masraf olabilir. Her ürünün seçimi oldukça önemlidir ancak fondöten daha fazla bölgeye uygulandığı için seçimi en önemli ve en zor makyaj ürünü fondötendir, denilebilir.

Fondöten seçimi temelde 4 adımdan oluşur.

1-Cilt tipini bilmek:

3 farklı cilt tipi vardır. Yağlı,Karma ve kuru. Peki hangi tip cilde sahip olduğumuzu nasıl anlarız?

-Yağlı ciltler: Parlak görülür ve elinizi sürdüğünüzde yağlı hissiyat verir. Akneye yatkındır. Genellikle daha geniş gözenekleri vardır.

-Kuru ciltler: Nemsizlik nedeni ile mat ve solgun bir görünümü vardır. Özellikte yüzünüzü yıkadığınızda, makyaj temizliği yaptığınızda cilt gerilir. Ağız ve burun kenarlarında pullanma gözlemlenebilir. Kolay tahriş olur.

-Karma ciltler: Yaygın bir cilt tipidir. Alın,burun,çene bölgeleri yani T bölgesi yağlıdır, genellikle bu bölgelerde siyah nokta oluşumları gözlemlenir. Yanaklar ise kuru ve gergindir.

2- Doğru Ürün:

 

Öncelikle belirleyici kriter cilt tipinizdir. Cilt tipinize uygun olmayan seçimler yapmak götü görünmenize neden olur.

-Karma ve kuru cilt tiplerine sahip olanların, sıvı fondötenleri tercih etmeleri daha uygun olur. Yumuşatıcı bazlı fondötenleri ve nemlendirici özellikleri olanları tercih etmeliler. Ambalaj üzerinde

Sıvı(liquid), krem (cream), renkli nemlendirici (tinted moisturizer), ya da toz krem(cream-to-powder) yazıları olmalı. Kuru cildi olanlar toz bazlı fondöten kullanırlarsa ürün cilde oturmaz,pul pul bir görüntü olur. Sıvı fondötenleri cildin emmesi daha kolaydır, bu nedenle kuru cildi olanlar özellikle nemlendirici özellikli olan sıvı fondötenleri tercih etmeliler.

Yağlı ve karma cilde sahip olanlar için toz bazlı fondötenlerin kullanımı daha uygundur. Yağlı ciltlerde toz bazlı ürünler akma yapmaz cilde daha iyi oturur. Yağlı bir cildiniz varsa sıvı, yağ bazlı ürün kullanırsanız, cildiniz ürünü emmez, ve hatta kusma yapar buda cildiniz de bölgesel dalgalı bir görüntü oluşur.

–  Su bazlı(water-based),yağsız(oil-free), ya da mat(matte) fondötenler yağlı ve karma ciltler için uygundur. Bu formüller yağlı görünümü azaltır ve cildinizin çok parlak görünmesini engeller.

– Daha önce söylediğimiz gibi, nem açısından zengin(moisture-rich) ya da nemlendirici(hydrating) fondötenler kuru ciltler için uygundur. Bunlar cildinizi nemlendirir, gerginlik ve tahrişten cildinizi korur. Işığı yansıtan(light-reflecting) fondötenler kuru ya da olgun ciltler için en uygun fondöten tipidir. Cildinizden ışığı yansıtır ve kuru, soluk görüntünüzü canlandırır.

– İnce çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltıcı(line-smoothing) fondöten yüzdeki kırışıklıkları doldurarak kırışık görüntüsünü azaltır, fondötenden renginizi eşitlemenin dışında bir etki bekliyorsanız bu tarz ürünleri tercih edebilirsiniz.

– Renk uyumlu(color-matching) fondöteni cildinizdeki ton farklılıklarını giderir. Cildiniz ile mükemmel bir uyum sağlar. Cilt tipinize göre az ya da çok yağlı olanları seçebilirsiniz.

3- Renk!

 

Her fondötenin baz rengi vardır, sarı, kırmızı ve nötr renkler baz renklerini oluşturur. Cildinize en uygun rengi seçmek istiyorsanız ya el bileğinizin iç kısmında denemeniz yada direk boynunuzda denemenizdir. Ayrıca ürün uyumunu görebilmeniz için gün ışığında değerlendirme yapmalısınız. Cildiniz solgunsa, sarı bazlı olan renkler cildiniz daha uyumlu olur. Kırmızı/pembe tabanlı renkler daha canlı bir cilde sahipseniz kullanabileceğiniz ürünlerdir.

4- Doğru markayı seçmek

Fondöten, makyajımızda en önemli nokta, en çok alana uyguladığımız ve cildimize en çok temas eden ve cildimizde en çok kalan ürün, bu nedenle bilinmeyen markaları denemek ayrıca tehlikeli olabilir. Fiyatı elbetteki önemli bir faktör ancak bilindik markaların ürünlerini de indirimden alınabilir. Ürünün özelliklerini iyi inceleyin. Cildiniz ile uyumu belirleyin ve ona göre alımı gerçekleştirin.

Yada tüm bunlarla uğraşmayın, Magic Fondöten’i deneyin! 10 senedir sektörde,eczanede satılan ürünleri ile yer alan Zigavus Pharma’nın yüz grubuna ait olan Magic Fondöten, tam bir sihir etkisi yaratıyor. Ürünün kendisi beyaz/gri, sürüldüğünde aktifleşen mikropigmentleri ile tam cildinizin rengini alıyor, ve mükemmel bir bütünlük oluşturuyor. Yapısı köpüğümsü, bu nedenle tüm cilt tipleri için uygun. Ayrıca size sağladığı tek kolaylık bu değil, SPF 10 güneş koruma faktörü içeriyor. Günel ürünleri ile cildinizi korumanız gerektiğini zaten biliyorsunuz, UV koruması leke ve kırışıklarda çok önemli. Fondötenden önce SPF içeren nemlendirici krem kullanmanıza artık gerek yok. Magic fondöten SPF 10 UV koruma faktörü içeriyor ve dermatolojik testlerden üstün başarı ile geçmiştir.

Kendinizi şımartın! Cildinize kolaylık sağlayın!

admin

Bunları da Beğenebilirsin

No Comment

Leave your thought